Положення про звання
"Почесний громадянин міста Харкова"

1. Загальні положення

1.1. Звання "Почесний громадянин міста Харкова" присвоюється мешканцям міста Харкова, регіонів України, громадянам інших країн, які зробили видатний внесок у розвиток міста Харкова, піднесення його статусу у світі, або в знак великої поваги до їх політичної та громадської діяльності.

1.2. Право присвоєння звання "Почесний громадянин міста Харкова" належить Харківській міській раді Харківської області.
Звання "Почесний громадянин міста Харкова" присвоюється рішенням сесії Харківської міської ради Харківської області.

1.3. Звання "Почесний громадянин міста Харкова" присвоюється лише раз і є прижиттєвим.

1.4. Звання "Почесний громадянин міста Харкова" присвоюється щорічно не більше ніж трьом особам.

1.5. Церемонія присвоєння звання відбувається щорічно, як правило, на святкування Дня міста Харкова. Рішення сесії міської ради "Про присвоєння звання "Почесний громадянин міста Харкова" набуває чинності з моменту його оголошення на урочистій церемонії.

1.6. Особам, яким присвоюється звання "Почесний громадянин міста Харкова", вручається відповідне Посвідчення Почесного громадянина міста Харкова, Диплом Почесного громадянина міста Харкова, нагрудний знак "Почесний громадянин міста Харкова", його мініатюру. У "Книгу Почесних громадян міста Харкова", яка довічно зберігається у Харківській міській раді, вноситься відповідний запис.

1.7. Посвідчення Почесного громадянина міста Харкова, Диплом Почесного громадянина міста Харкова, нагрудний знак "Почесний громадянин міста Харкова", його мініатюра вручаються міським головою, чи, за його дорученням, секретарем міської ради, або одним з заступників міського голови.

1.8. Особам, яким присвоюється звання "Почесний громадянин міста Харкова", щомісячно виплачується міська стипендія у розмірі трьох мінімальних заробітних плат.

1.9. Вважати за необхідне щорічно звільняти від сплати прибуткового податку осіб, яким присвоєне звання "Почесний громадянин міста Харкова", з сум іменних стипендій.


2. Порядок висування та розгляду кандидатур на звання "Почесний громадянин міста Харкова" та присвоєння цього звання

2.1. Право висування кандидатур на присвоєння звання "Почесний громадянин міста Харкова" належить: 2.2. Самовисування на звання "Почесний громадянин міста Харкова" не розглядаються.

2.3. При висуванні кандидатури для розгляду до міської ради подаються документи-клопотання, які мають містити: 2.4. Розгляд кандидатур на звання "Почесний громадянин міста Харкова" здійснюється Експертною радою з попереднього розгляду кандидатур на присвоєння звання "Почесний громадянин міста Харкова". Засідання експертної ради проводиться, як правило, раз на рік, в травні місяці.

2.5. Робота з акумуляції клопотань, їх узагальнення, подання на розгляд експертної ради, постійних комісій міської ради, підготовки проектів рішень сесій міської ради з питань присвоєння звання "Почесний громадянин міста Харкова" покладається на Головне управління з гуманітарних та соціальних питань міської ради.

2.6. Протокол засідання експертної ради разом з іншими документами розглядається на засіданнях постійних комісій Харківської міської ради та виносяться на розгляд сесії міської ради.

2.7. Визначення осіб, яким присвоюється звання "Почесний громадянин міста Харкова", проводиться шляхом затвердження сесією міської ради протоколу засідання експертної ради, чи голосуванням по кожній кандидатурі окремо.
Рішення щодо присвоєння звання "Почесний громадянин міста Харкова" вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість від загального складу міської ради.

2.8. Всі клопотання щодо присвоєння звання "Почесний громадянин міста Харкова" необхідно подавати до міської ради до 15 травня поточного року. Клопотання, що надійшли після 15 травня, у поточному році не розглядаються.

2.9. Кандидатури, клопотання на яких були розглянуті, але не набрали необхідної кількості голосів, можуть бути повторно висунуті у майбутньому.


3. Обмеження щодо присвоєння звання "Почесний громадянин міста Харкова" та порядок його позбавлення.

3.1. Звання "Почесний громадянин міста Харкова" не може бути присвоєне громадянам, які скоїли раніше кримінальні злочини, були засудженими, судимість яких не погашена.

3.2. Питання щодо позбавлення звання "Почесний громадянин міста Харкова" вирішується на сесії Харківської міської ради у разі здійснення особою кримінального злочину, за який особу було засуджено, вирок щодо якої вступив у законну силу.


4. Описи та еталонний вигляд Посвідчення Почесного громадянина міста Харкова, Диплому Почесного громадянина міста Харкова, нагрудного знаку "Почесний громадянин міста Харкова", його мініатюри, Книги Почесних громадян міста Харкова

4.1. Нагрудний знак "Почесний громадянин міста Харкова" (для закріплення на стрічці), виготовлений із срібла. Розміри по вісям 60x56 мм. Знак складається з картушу, оповитому обабіч золотим вінком з стилізованого дубового листя (позолота), оплетеного стрічкою темно-зеленого кольору (емаль). У горішній частині картуша розміщено герб міста Харкова (кольорові емалі), під гербом напис "Почесний громадянин міста Харкова" - зеленого кольору (емаль).
Мініатюра Нагрудного знаку "Почесний громадянин міста Харкова" (фрачний варіант) виготовлений із срібла. Розміри по вісям 30x28 мм. Знак складається з картушу, оповитому обабіч золотим вінком з стилізованого дубового листя (позолота), оплетеного стрічкою темно-зеленого кольору (емаль). У горішній частині картуша розміщено герб міста Харкова (кольорові емалі), під гербом напис "Почесний громадянин міста Харкова" - зеленого кольору (емаль).

4.2. Диплом Почесного громадянина міста Харкова надрукований на спеціальному папері, форматом 297x420 мм, з орнаментом у слобожанському стилі, виповненому тисненням золотою фольгою. В горишній частині орнаменту вписаний герб міста Харкова у золотому вінку з стилізованого дубового листя, оплетеного стрічкою. У вікна орнаменту вписані малюнки (у сіро-блакитних тонах) найбільш відомих пам'яток - символів міста. В верхній частині - зображення Університетської гірки: Покровського монастиря та дзвіниці Успенського собору. В нижній частині - зображення будинку державної промисловості (Держпрому). Ліворуч - зображення пам'ятника Т.Г. Шевченку. Праворуч - зображення Успенського собору та кутової частини будівлі міської ради.
У центральній частині розміщений напис "ДИПЛОМ" - виповнений тисненням золотою фольгою стилізованим шрифтом. Нижче - напис "Звання ПОЧЕСНИЙ ГРОМАДЯНИН МІСТА ХАРКОВА надається", потім - п'ять рядків для заповнення і напис "Харківський міський голова", а також - рядки для заповнення дати та номера. Написи друковані стилізованим шрифтом сіро-блакитного кольору.

4.3. Книга Почесних громадян міста Харкова складається з аркушів, надрукованих на спеціальному папері, форматом 297x420 мм, з орнаментом у слобожанському стилі, друкованому бронзовою фарбою. В горішній частині орнаменту вписаний герб міста Харкова у золотому вінку з стилізованого дубового листя, оплетеного стрічкою. У вікна орнаменту вписані малюнки (у сіро-блакитних тонах) найбільш відомих пам'яток - символів міста. В верхній частині - зображення Університетської гірки: Покровського монастиря та дзвіниці Успенського собору. В нижній частині - зображення будинку державної промисловості (Держпрому). Ліворуч - зображення пам'ятника Т.Г. Шевченку. Праворуч - зображення Успенського собору та кутової частини будівлі міської ради.
У центральній частині розміщений напис "Звання ПОЧЕСНИЙ ГРОМАДЯНИН МІСТА ХАРКОВА надається", далі - два рядки для заповнення прізвища, ім'я та по-батькові особи; напис "за досягнення", три вільних рядки для заповнення; напис "№ посвідчення та пам'ятного знаку", рядок для дати, напис "Підпис". Написи друковані стилізованим шрифтом сіро-блакитного кольору.
Обкладинку оправлено замшею темно-зеленого кольору та кутовими орнаментними карбованими накладками з бронзи зі срібленням. На лицьовому боці прикріплено: викарбуваний знак "Почесний громадянин міста Харкова", викарбувану накладку з написом "КНИГА ПОЧЕСНИХ ГРОМАДЯН МІСТА ХАРКОВА" та викарбувану накладку з написом "1999" (рік поновлення присвоєння звання "Почесний громадянин міста Харкова") - все з бронзи зі срібленням. Книга має дві карбовані застібки.

4.4. Посвідчення Почесного громадянина міста Харкова, розміром 120x160 мм, з лицьового боку обтягнено шкірою темно-зеленого кольору. На лицьовій частині тисненням нанесений герб міста Харкова та напис "Посвідчення Почесного громадянина міста Харкова" (все - золотого кольору).
Зі зворотнього боку - елементи посвідчення, друковані на спеціальному папері.
На лівій частині розміщено повнокольорове зображення знаку "Почесний громадянин міста Харкова". Над знаком розміщено напис "ПОЧЕСНИЙ ГРОМАДЯНИН", під знаком - напис "МІСТА ХАРКОВА" (написи - зеленого кольору, стилізованим шрифтом). Всі елементи розміщені на фоні плетіння ліній сірого та світло-коричневого кольору.
На правій частині - по центру розміщений абрис знаку "Почесний громадянин міста Харкова" на фоні плетіння ліній сірого та світло-коричневого кольору. В горішній частині розміщені: напис "ПОСВІДЧЕННЯ №", три вільних рядки для заповнення прізвищем, ім'ям та по-батькові особи, написи "визнаний ПОЧЕСНИМ ГРОМАДЯНИНОМ МІСТА ХАРКОВА", "Рішення _ сесії Харківської міської ради __ скликання № ____ від ______", "Харківський міський голова". Всі написи зроблені стилізованим шрифтом сіро-блакитного кольору.

4.5. Посвідчення Почесного громадянина міста Харкова, Диплом Почесного громадянина міста Харкова, нагрудний знак "Почесний громадянин міста Харкова", його мініатюра та запис у Книзі Почесних громадян міста Харкова мають один порядковий номер.

Заступник міського голови з питань
діяльності виконавчих органів ради - начальник
Головного управління з гуманітарних та соціальних питань
Л. Сорока