ПРАВО НА ПІЛЬГИ


Тема надання передбачених законодавством України пільг з оплати житлово-комунальних послуг окремим категоріям громадян входить до переліку найактуальніших тем, що потребують обговорення і визначеності.

Підприємства, які надають комунальні послуги військовослужбовцям, прокурорам, працівникам міліції, державної пожежної охорони та іншим громадянам за професійною ознакою, у законах України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про міліцію", "Про прокуратуру", "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" та інших не знаходять чіткої відповіді на запитання, хто саме відноситься до членів сімей вказаних осіб при визначенні їх права на пільги?


Які послуги відносяться до комунальних?

Законами України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист", "Про міліцію", "Про прокуратуру", "Про Службу безпеки України", "Про пожежну безпеку" , "Про Прикордонні війська України" та іншими встановлено право для військовослужбовців, ветеранів військової служби та ветеранів органів внутрішніх справ, працівників міліції і прокуратури, особового складу державної пожежної охорони на 50-відсоткове зниження плати за користування житлом (квартирної плати) та плати за комунальні послуги. У цих законах визначено, що до комунальних послуг належать водопостачання, водовідведення, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги.

Крім права на зниження плати за комунальні послуги, для ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ законодавче встановлено право на 50-відсоткову знижку плати за користування квартирним телефоном (з набранням чинності Законом від 05.04.01 № 2373-ІІІ "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів військової служби та їх соціальний захист").

Яких саме осіб, що проживають разом з військовослужбовцем, працівником міліції або державної пожежної охорони та мають за нормами чинного в Україні законодавства право на пільгу з оплати житлово-комунальних послуг, слід вважати "членами сім'ї"?

Питання стосовно визначення членів сім'ї працівника міліції, державної пожежної охорони при надані пільг з оплати житлово-комунальних послуг врегульоване Рішенням Конституційного Суду України від 03.06.99 № 5-рп.

Згідно з цим Рішенням (п. 1) під членом сім'ї військовослужбовця, працівника міліції, особового складу державної пожежної охорони за змістом п. 6 ст. 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", частин четвертої та п'ятої ст. 22 Закону України "Про міліцію" та частини шостої ст. 22 Закону України "Про пожежну безпеку" треба розуміти особу, що перебуває з суб'єктом права на пільги щодо оплати користування житлом і комунальними послугами у правовідносинах, природа яких визначається: кровними (родинними) зв'язками або шлюбними відносинами; постійним проживанням з військовослужбовцем, працівником міліції, особового складу державної пожежної охорони; веденням з ним спільного господарства. Такі ознаки (вимоги) застосовуються диференційовано при конкретному визначенні членів сім'ї, які мають право на названі пільги.

До кола членів сім'ї військовослужбовця, працівника міліції, особового складу державної пожежної охорони належать його (її) дружина (чоловік), їх діти і батьки. Щодо них ознака (вимога) ведення спільного господарства з суб'єктом права на пільги в оплаті користування житлом і комунальними послугами застосовується лише у передбачених законом випадках. Діти є членами сім'ї незалежно від того, чи є це діти будь-кого з подружжя, спільні або усиновлені, народжені у шлюбі або позашлюбні. Членами сім'ї військовослужбовця, працівника міліції, особового складу державної пожежної охорони можуть бути визнані й інші особи за умов постійного проживання разом з суб'єктом права на пільги і ведення з ним спільного господарства, тобто не лише його (її) близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід, баба), але й інші родичі або особи, які не перебувають із військовослужбовцем, працівником міліції, особового складу державної пожежної охорони у безпосередніх родинних зв'язках (неповнорідні брати, сестри; зять, невістка; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки та інші).

Положення частини п'ятої ст. 22 Закону України "Про міліцію" щодо членів сімей, які проживають із працівниками міліції, треба розуміти так, що ці особи ' постійно проживають разом з працівником міліції в будинках приватного, державного і громадського житлового фонду, розташованих у сільській місцевості та в селищах міського типу, і відповідають іншим ознакам (вимогам), викладеним у пункті 1 цього Рішення, для визнання їх членами сім'ї працівника міліції.

У статті, 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" вказано, що правої на 50-відсоткове зииження плати за житлово-комунальні послуги надається тим членам сім'ї військовослужбовця, які перебувають на його утриманні. Які саме особи вважаються "утриманцями "військовослужбовця?

Для визначення права на пільги у членів сімї військовослужбовця треба врахувати вимогу ст. 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", якою передбачено, що право на 50-відсоткове зниження плати за житлово-комунальні послуги надається лише тим членам сім'ї військовослужбовця, які перебувають на його утриманні, їх перелік також наведений у Рішенні Конституційного Суду України від 03.06.99 № 5-рп.

Згідно з п. З Рішення членом сім'ї, що перебуває на утриманні військовослужбовця, є та з визначених у Рішенні осіб, що перебуває на повному утриманні військовослужбовця або одержує від нього допомогу, яка є для неї постійним і основним джерелом засобів до існування. Це особи, що не мають власних доходів, або особи, пенсія, стипендія чи інший сукупний середньомісячний дохід яких не перевищує офіційно встановленої межі малозабезпеченості (до законодавчого визначення прожиткового мінімуму). До них належать: неповнолітні; непрацездатні; інші особи, яких військовослужбовець зобов'язаний утримувати за законом; вихованці, учні, студенти, курсанти, слухачі (крім курсантів і слухачів військово-навчальних закладів та навчальних закладів органів внутрішніх справ), стажисти до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними віку, встановленого для таких членів сім'ї військовослужбовця, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника.

До числа "утриманців" можуть бути віднесені також працездатні члени сімТ військовослужбовця, що зайняті доглядом за дітьми, братами, сестрами чи онуками військовослужбовця, які не досягли 8-річного віку, за інвалідом першої групи, дитиною-інвалідом віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, та визначеними законом іншими видами трудової діяльності, що зараховується до стажу роботи, який надає члену сім'ї військовослужбовця право на трудову пенсію; інші особи, визнані утриманцями у встановленому порядку.

У разі переведення військовослужбовця для подальшого проходження служби або навчання в інший населений пункт його утриманцями до надання К житла сім'ї треба вважати і тих членів його сім'ї, які перебували раніше на утриманні військовослужбовця і залишились тимчасово проживати за попереднім місцем служби.

Яким чином надається пільга з оплати житлово-комунальних послуг членам сім'ї особи, якщо особа, яка має праве на пільгу відповідно до законодавства, не є відповідальним квартиронаймачем?

Для набуття права на пільги, передбачені п. 6 ст. 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", частинами четвертою та п'ятою ст. 22 Закону України "Про міліцію", частиною шостою ст. 22 Закону України "Про пожежну безпеку", не має значення, хто (військовослужбовець, працівник міліції, особового складу державної пожежної охорони чи член його сім'ї) є власником (співвласником) житла або наймачем.

Якщо громадянин має у приватній власності дві квартири, як надаються пільги з оплати комунальних послуг у такому випадку?

У разі наявності у громадянина, який має право на пільги, декількох квартир (будинків), у тому числі приватизованих, пільги з квартирної плати, плати за комунальні послуги та паливо надаються в установленому порядку лише на одну квартиру (будинок) за місцем його постійного проживання.

Якщо один або декілька членів сім'ї мають право на пільги, передбачені кількома законами, відповідна знижка квартирної плати, плати за комунальні послуги та паливо обчислюється за одним законом (за вибором цих осіб).

Як вирішуються питання щодо реалізації права на пільги з оплати житлово-комунальних послуг у разі виникнення спору?

Наявність права на пільги в оплаті користування житлом та комунальними послугами у члена сімї військовослужбовця, працівника міліції, особового складу державної пожежної охорони у кожному конкретному випадку визначається відповідними органами чи організаціями, а в разі виникнення спору — судами загальної юрисдикції.

Отже, спори, що виникають у зв'язку з отриманням громадянами пільг з квартирної плати, плати за комунальні послуги та паливо, розв'язуються в судовому порядку.

Сторінку підготувала Віра КРАВЦОВА

По материалам газеты "Юридичний вісник України" № 41(396) 25-31 січня 2003 р.