• Первісна оцінка запасів


Як здійснюється первісна оцінка визнаних запасів? Як відобразити у бухгалтерському обліку підприємства надходження запасів?

НОРМАТИВНІ ДОКУМЕНТИ
Закони України
996-ХIV — від 16.07.99 р. «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»;
2009 –XII — від 20.12.91 р. «Про селянське (фермерське) господарство»

Постанова Кабінету МіністріІв України
419 — від 28.02.2000 р. «Порядок подання фінансової звітності»

Накази
39 — Мінфіну України від 25.02.2000 р. «Про затвердження Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 25 «Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва», зареєстрований у Мін’юсті України 15.03.2000 р. за № 161/4382 (зі змінами та доповненнями, за текстом – ПБО 25);
87 — Мінфіну України від 31.03.99 р. «Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 3 «Звіт про фінансові результати», зареєстрований у Мін’юсті України 21.06.99 р. за № 397/3690 (зі змінами та доповненнями, за текстом — ПБО 3);
92 — Мінфіну України від 27.04.2000 р. «Про затвердження Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», зареєстрований у Мін’юсті України 18.05.2000 р. за № 288/4509 (за текстом — ПБО 7);
186 — Мінфіну України від 19.04.2001 р. «Про затвердження спрощеного Плану рахунків бухгалтерського обліку», зареєстрований у Мін’юсті України 05.05.2001 р. за № 389/5580 (за текстом — План рахунків I);
189 — Мінагрополітики України від 02.07.2001 р. «Методичні рекомендації з організації та ведення бухгалтерського обліку в селянських (фермерських) господарствах» (за текстом — Методичні рекомендації I);
№ 246 — Мінфіну України від 20.10.99 р. «Про затвердження Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», зареєстрований у Мін’юсті України 02.11.99 р. № 751/4044 (зі змінами та доповненнями, за текстом — ПБО 9);
291 — Мінфіну України від 30.11.99 р. «Про затвердження Плану рахунків бухгалтерського обліку та Інструкції про його застосування», зареєстрований у Мін’юсті України 21.12.99 р. за № 892/4185 (зі змінами та доповненнями, за текстом — План рахунків II);
318 — Мінфіну України від 31.12.99 р. «Про затвердження Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», зареєстрований у Мін’юсті України 19.01.2000 р. № 27/4248 (зі змінами та доповненнями, за текстом — ПБО 16);
356 — Мінфіну України від 29.12.2000 р. «Про затвердження Методичних рекомендацій по застосуванню регістрів бухгалтерського обліку» (за текстом – Методичні рекомендації II)

При придбанні (отриманні) або виготовленні запаси зараховуються на баланс підприємства за первісною вартістю (п. 8 ПБО 9). Таким чином, визнання первісної вартості запасів залежить від способу їх надходження на підприємство.
У ПБО 9 розглядаються такі способи надходження запасів на підприємство:
придбання за плату;
виготовлення власними силами;
внесення до статутного капіталу;
одержання безоплатно;
придбання в результаті обміну на подібні запаси.
Первісна вартість запасів, придбаних за плату, — це собівартість запасів, яка складається з таких фактичних витрат:
суми, що сплачується згідно з договором постачальнику (продавцю), за вирахуванням непрямих податків (якщо вони відшкодовуються підприємству);
суми ввізного мита;
суми непрямих податків у зв’язку з придбанням запасів (якщо вони не відшкодовуються підприємству);
транспортно-заготівельних витрат (затрат на заготівлю запасів, оплату тарифів (фрахту) за вантажно-розвантажувальні роботи і транспортування запасів усіма видами транспорту до місця їх використання, включаючи витрати зі страхування ризиків транспортування запасів);
інших витрат, безпосередньо пов’язаних з придбанням запасів і доведенням їх до стану, в якому вони придатні для використання у запланованих цілях. До таких витрат, зокрема, належать прямі матеріальні витрати, прямі витрати на оплату праці, інші прямі витрати підприємства на доопрацювання і покращання якісно технічних характеристик запасів.
До складу витрат на придбання запасів не включаються отримані торговельні знижки, інші знижки та суми від повернення товарів.
Первісною вартістю запасів, що виготовляються власними силами підприємства, є їх виробнича собівартість, яка визначається за ПБО 16. Тобто до виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) включаються: прямі матеріальні витрати; прямі витрати на оплату праці; інші прямі витрати; змінні загальновиробничі витрати та постійні розподілені загальновиробничі витрати.
Первісною вартістю запасів, внесених до статутного капіталу підприємства, є погоджена засновниками (учасниками) підприємства їх справедлива вартість.
Первісною вартістю безоплатно отриманих запасів є визнана справедлива вартість таких запасів з урахуванням витрат, передбачених при придбанні запасів за плату (п. 9 ПБО 9).
Первісна вартість одиниці запасів, придбаних у результаті обміну на подібні запаси, дорівнює балансовій вартості переданих запасів. У тому разі якщо балансова вартість переданих запасів перевищує їх справедливу вартість, первісною вартістю отриманих запасів є їх справедлива вартість, а різниця між балансовою і справедливою вартістю переданих запасів включається до складу витрат звітного періоду. Якщо запаси придбані в обмін на неподібні запаси, то первісна вартість отриманих запасів дорівнюватиме їх справедливій вартості.
До первісної вартості не включаються такі витрати, як:
понаднормові витрати і нестачі запасів;
проценти за користування позиками;
витрати на збут;
загальногосподарські та інші подібні витрати, які безпосередньо пов’язані з придбанням і доставкою запасів і доведенням їх до стану, в якому вони придатні для використання у запланованих цілях.
Всі перелічені витрати, які не включаються до первісної вартості, включаються до складу витрат того періоду, в якому їх було здійснено або встановлено.
Первісна вартість у бухгалтерському обліку не змінюється, крім випадків, коли (підпункти 24 — 28 ПБО 9):
запаси відображаються у бухгалтерському обліку і звітності за меншою з двох оцінок: первісною вартістю або чистою вартістю реалізації;
запаси відображаються за чистою вартістю реалізації, якщо на дату балансу їх ціна знизилась або вони зіпсовані, або застаріли, або іншим чином втратили первісно очікувану економічну вигоду.
Чиста вартість реалізації визначається по кожній одиниці запасів шляхом вирахування з очікуваної ціни продажу очікуваних витрат на завершення виробництва і збут.
Сума, на яку первісна вартість запасів перевищує чисту вартість їх реалізації, та вартість повністю втрачених (зіпсованих або тих, що не вистачає) запасів списується на витрати звітного періоду. Але суми нестач і втрат від псування цінностей до прийняття рішення про конкретних винуватців відображаються на позабалансових рахунках. Після встановлення осіб, які мають відшкодувати втрати, належна до відшкодування сума зараховується до складу дебіторської заборгованості (або інших активів) і доходу звітного періоду.
Якщо чиста вартість реалізації тих запасів, що раніше були уцінені та є в наявності на дату балансу, надалі збільшується, то на суму збільшення чистої вартості реалізації, але не більше за суму попереднього зменшення, сторнується запис про попереднє зменшення вартості цих запасів.
Розглянемо умовний приклад первісної оцінки запасів, придбаних підприємством за плату, та відображення такої господарської операції в бухгалтерському обліку.
Підприємство «А» займається виробництвом офісних меблів. У IV кварталі 2002 р. ним було придбано комплектуючі вироби одного найменування для виробництва власної продукції в кількості 300 одиниць на загальну суму 60 тис. грн. (у тому числі ПДВ — 10 тис. грн.). Витрати на транспортування придбаних комплектуючих виробів становили 480 грн. (у тому числі ПДВ — 80 грн.).
При визначенні первісної вартості (ПВ) придбаних за плату виробничих запасів підприємство «А» проводитиме такі розрахунки:

ПВ = 50000 + 400 = 50400 (грн.).
Первісна вартість одиниці комплектуючого виробу становитиме:

ПВод = 50400 : 300 = 168 (грн.).
Розглянемо, як відображатиметься господарська операція з придбання запасів за плату в бухгалтерському обліку підприємства «А».


з/п
Зміст операції
Кореспонденція рахунків
Сума,
грн.
Дт
Кт
1
Сплачено аванс на придбання комплектуючих виробів 371 «Розрахунки за виданими авансами» 311 «Поточні рахунки в національній валюті»
60000
Придбано комплектуючі вироби для виробництва власної продукції 202 «Купівельні напівфабрикати та комплектуючі вироби» 63 «Розрахунки з постачальниками та підрядниками»
50000
Право на податковий кредит з ПДВ 641 «Розрахунки за податками» 644 «Податковий кредит»
10000
2
Сума податкового кредиту з ПДВ 644 «Податковий кредит» 63 «Розрахунки з постачальниками та підрядниками»
10000
3
Залік передплати за комплектуючі вироби 63 «Розрахунки з постачальниками та підрядниками» 371 «Розрахунки за виданими авансами»
60000
4
Сплачено за транспортні послуги сторонній транспортній організації 371 «Розрахунки за виданими авансами» 311 «Поточні рахунки в національній валюті»
480
Право на податковий кредит з ПДВ 641 «Розрахунки за податками» 644 «Податковий кредит»
80
5
Здійснено транспортування запасів стороннім транспортом* 202 «Купівельні напівфабрикати та комплектуючі вироби» 685 «Розрахунки з іншими кредиторами»
400
Сума податкового кредиту з ПДВ 644 «Податковий кредит» 685 «Розрахунки з іншими кредиторами»
80
6
Залік передплати за транспортні послуги 685 «Розрахунки з іншими кредиторами» 371 «Розрахунки за виданими авансами»
480

*У даному разі транспортні витрати включаються безпосередньо до собівартості придбаних запасів.
При відображенні в бухгалтерському обліку надходження запасів власного виробництва типова кореспонденція рахунків така:


з/п
Зміст
операції
Кореспонденція рахунків
Дт
Кт
1
Надходження з виробництва і оприбуткування на складі:
відходів виробництва    
малоцінних та швидко зношуваних предметів    
готової продукції    
продукції сільськогос подарського виробництва    
напівфабрикатів    
2
Приплід молодняку продук тивної та робочої худоби    
3
Вибракування із основного стада худоби (на залишкову вартість)
для відгодівлі    
для реалізації    
відображення суми зносу худоби, що вибракувана    

Надходження запасів від засновників у рахунок їх внеску до статутного капіталу в бухгалтерському обліку відображається таким записом:
Дебет 20 «Виробничі запаси»
Дебет 22 «Малоцінні та швидкозношувані предмети»
Дебет 28 «Товари»
Кредит 46 «Неоплачений капітал».
Надходження на підприємство запасів, що отримані ним безоплатно, в бухгалтерському обліку відображається як збільшення відповідного рахунку запасів та визнання іншого операційного доходу:
Дебет 20 «Виробничі запаси»
Дебет 22 «Малоцінні та швидкозношувані предмети»
Дебет 28 «Товари»
Кредит 718 «Доходи від безоплатно одержаних активів».
При надходженні на підприємство запасів у результаті обміну на подібні запаси в тому випадку, коли балансова вартість переданих запасів перевищує їх справедливу вартість, різниця вартості, що виникає, включається до складу витрат звітного періоду (рахунок 946 «Витрати від знецінення запасів»).

Марина БУХАНЦЕВА, бухгалтер-аналітик «Вісника»