ДОТАЦІЙНЕ РОБОЧЕ МІСЦЕ


Чи має право на створення додаткових дотаційних робочих місць бюджетна організація, якщо відсутні вакансії в штатному розписі й власні кошти? Якщо має право, то за рахунок яких коштів має бути виплачено заробітну плату, яку після надання центру зайнятості відповідних документів буде відшкодовано?


Відповідно до Порядку надання роботодавцю дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних, затвердженого наказом Мінпраці від 10.01.2001 р. № 1, із змінами та доповненнями, дотація — це кошти Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття для покриття витрат на заробітну плату осіб, працевлаштованих за направленням державної служби зайнятості, надані роботодавцю, що створює додаткові робочі місця для працевлаштування безробітних.

Додаткове робоче місце — це робоче місце, на яке прийнята на постійну роботу особа за направленням державної служби зайнятості з числа зареєстрованих безробітних за умови відсутності на підприємстві скорочення чисельності працюючих за професією (спеціальністю), за якою працевлаш-товується безробітний, протягом останніх шести місяців. Тобто додатковим робочим місцем може бути вільне робоче місце (вакансія) на підприємстві, в установі, організації протягом зазначеного періоду.

Згода роботодавця на працевлаштування безробітного на дотаційне робоче місце є одночасно його обов'язком із виконання чинного законодавства щодо зазначеного працівника, в тому числі оплати праці, загальнообов'язкового державного соціального страхування тощо, оскільки в нього ті самі права, що й в інших найманих працівників. Роботодавець має забезпечити гарантії зайнятості особи, яку буде працевлаштоване на дотаційне робоче місце, на період не менш як два роки, своєчасну виплату їй заробітної плати (дотація надається після надання роботодавцем центру зайнятості документів, що підтверджують виплату цій особі заробітної плати), а також заздалегідь передбачити, що цей працівник може захворіти, і перші п'ять днів тимчасової непрацездатності йому оплачуватимуть за рахунок власних коштів роботодавця.

Несвоєчасна виплата роботодавцем працівнику заробітної плати є порушенням чинного законодавства про працю, умов трудового договору та порушенням роботодавцем гарантій зайнятості осіб, направлених центром зайнятості для працевлаштування на дотаційні робочі місця. Пунктом 15 Порядку за це порушення передбачено повернення роботодавцем суми одержаної дотації, та він не має права звертатися за черговим її наданням протягом трьох років.

Виходячи із зазначеного та враховуючи, що бюджетним організаціям установлюються гранична чисельність працівників та фонд оплати праці, дотаційним робочим місцем для цих організацій може бути лише вакансія.

Сторінку підготувала Тетяна НІКОЛАЄВА

По материалам газеты "Юридичний вісник України" № 28 (420) 12-18 липня 2003 р.