УВАГА! ДОКУМЕНТ ВТРАЧАЄ ЧИННІСТЬ.
МІНІСТЕРСТВО УКРАЇНИ З ПИТАНЬ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ
ТА У СПРАВАХ ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ВІД НАСЛІДКІВ
ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ
Н А К А З
N 290 від 24.09.98
м.Київ
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
26 жовтня 1998 р.
за N 684/3124
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 444 (z0833-07) від 25.06.2007 )

Про затвердження Методики визначення розміру грошової компенсації за втрачене нерухоме майно в разі самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій

Відповідно до статті 35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) та постанови Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 р. N 755 (755-97-п) "Про затвердження Положення про порядок виплати компенсацій громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій" НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Методику визначення розміру грошової компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно в разі самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій, що додається.
2. Управлінню капітального будівництва та забезпечення житлом здійснювати координацію роботи облдержадміністрацій з виплати компенсацій громадянам за нерухоме майно, втрачене на радіоактивно забрудненій території, за рахунок коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення.
3. Управлінням: соціального захисту та роботи з населенням, економіки і фінансів вирішити питання про виділення окремим рядком - видатки на 1998 рік за статтею "Пільги і компенсації" - в сумі 25 млн.грн. з Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, які будуть спрямовуватися обласним державним адміністраціям на компенсацію громадянам за житлові, дачні, садові будинки, гаражі, господарські будівлі та споруди (далі - нерухоме майно), втрачені на радіоактивно забрудненій території, за розподілом управління капітального будівництва та забезпечення житлом.
4. Управлінням (відділам) у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС обласних державних адміністрацій щомісячно до 5 числа кожного наступного місяця звітувати перед управлінням капітального будівництва та забезпечення житлом про використання коштів, що спрямовувалися на компенсацію громадянам за нерухоме майно, втрачене на радіоактивно забрудненій території, за формою згідно з додатком.
5. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра Потіху В.М.
В.о.Міністра
В.В.Логінов

Додаток
до наказу МНС України
24.09.98 N 290
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
26 жовтня 1998 р.
за N 684/3124

Звіт про використання коштів, що спрямовувалися на компенсацію громадянам за нерухоме майно, втрачене на радіоактивно забрудненій території у ____________ області за ____________ ____ р.

(місяць)

Отримано коштів Використано коштів на компенсацію громадянам за нерухоме майно, втрачене на радіоактивно забрудненій території
з початку року (тис.грн.) за місяць (тис.грн.) з початку року (тис.грн.) за місяць (тис.грн.) За рахунок коштів на компенсацію громадянам за нерухоме майно, втрачене на радіоактивно забрудненій території
оплачено будинків садибного типу (квартир) Загальна площа оплачених будинків садибного типу (квартир) Середня вартість оплаченої площі житла
усього у тому числі по зонах усього у тому числі по зонах усього у тому числі по зонах
2 3 4 2 3 4 2 3 4
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
     Начальник управління     (Підпис)        (Ініціали, прізвище) 
Примітка. Надсилається до 5 числа кожного наступного місяця управлінню капітального будівництва та забезпечення житлом МНС України.

Затверджено
Наказ МНС України
24.09.98 N 290
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
26 жовтня 1998 р.
за N 684/3124

Методика визначення розміру грошової компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно в разі самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій

I. Загальні положення

1. Методика розроблена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 р. N 755 (755-97-п) "Про затвердження Положення про порядок виплати компенсацій громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій" і застосовується, як один із методів обчислення грошової компенсації за втрачене нерухоме майно (житлові, дачні, садові будинки, гаражі, господарські будівлі та споруди на земельній ділянці, кооперативні квартири), що перебувало в приватній власності, громадянам-переселенцям із зон добровільного гарантованого відселення та посиленого радіоекологічного контролю, які самостійно переселилися й отримали житло в місцях відселення відповідно до статті 32 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) , або громадянам - спадкоємцям - за таке ж нерухоме майно на підставі статті 35 цього Закону.
2. Розмір грошової компенсації громадянам-переселенцям (спадкоємцям) за втрачене нерухоме майно в разі самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій визначається відповідними експертами з оцінки ринкової вартості.
3. Обчислений розмір грошової компенсації включається до Акта оцінки визначення розміру грошової компенсації громадянину (громадянці) за втрачене нерухоме майно при самостійному переселенні з радіоактивно забруднених територій за формою згідно з додатком 1.
До Акта оцінки додаються розрахунки обчислення грошової компенсації.
Акт оцінки складається експертом, який має право надавати такі послуги, і узгоджується головою (заступником голови) районної державної адміністрації (міської ради народних депутатів).
4. Порядок виплати грошової компенсації громадянам-переселенцям (спадкоємцям), терміни їх виплати з коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення регламентуються постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 р. N 755 (755-97-п) .
5. Спірні питання, які пов'язані з визначенням розміру грошової компенсації, вирішуються відповідно до чинного законодавства.
6. У цій Методиці наведені нижче терміни вживаються у такому значенні:
Інвентаризаційна вартість об'єктів житлового фонду - відновна вартість житлового фонду, зменшена на величину вартісного показника фізичного зносу, з урахуванням діючої індексації.
Інвентаризаційна вартість житлового фонду визначається згідно з довідкою-характеристикою бюро технічної інвентаризації.
Місце відселення - населений пункт, з якого здійснюється самостійне переселення громадянина (його сім'ї).
Місце переселення - населений пункт, у який здійснюється самостійне переселення громадянина (його сім'ї).
7. Подальша зміна та уточнення порядку визначення розміру грошової компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно в разі самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій проводяться відповідно до прийняття нормативно-правових актів з цих питань.

II. Порядок визначення розміру грошової компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно в разі самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій

8. Розмір грошової компенсації за втрачене нерухоме майно в разі самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій визначається на підставі вартості нерухомого майна (житлові, дачні, садові будинки, гаражі, господарські будівлі та споруди на земельній ділянці, кооперативні квартири) на момент припинення права власності. Розмір грошової компенсації обчислюється на підставі оцінки житлового фонду бюро технічної інвентаризації і визначається за формулою
                   Вк = Вв х Кі х Км х Кжф, де 
Вк - розмір грошової компенсації за втрачене нерухоме майно в разі самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій, грн.
Вв - інвентаризаційна вартість житлового фонду місця відселення, грн.
У разі відсутності даних про вартість об'єктів житлового фонду їх вартість обчислюється за проектно-кошторисною документацією експертним шляхом. При оцінці враховується фізичний знос об'єктів згідно з Правилами визначення фізичного зносу житлових будинків (КДП 203/12 Україна 226-93), затвердженими Держжитлокомунгоспом України;
Кі - коефіцієнт індексації вартості об'єктів житлового фонду залежно від терміну введення їх в експлуатацію та моменту припинення права власності; визначається згідно з постановами Кабінету Міністрів України та нормативно-правовими актами Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України.
Станом на 1 січня 1998 р. коефіцієнт індексації об'єктів житлового фонду (Кі) визначається за формулою
                     Кі = Кі1 х Кі2 х Кі3, де 
Кі1 - коефіцієнт, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 9 березня 1995 р. N 163 (163-95-п) "Про проведення індексації балансової вартості об'єктів житлового фонду" (додаток 2);
Кі2 - коефіцієнт, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 серпня 1996 р. N 1024 (1024-96-п) "Про порядок індексації вартості об'єктів житлового фонду" (додаток 3);
Кі3- коефіцієнт, що затверджений наказом Державного комітету України у справах містобудування та архітектури від 4 квітня 1997 р. N 56 (z0149-97) (додаток 4);
К*м - коефіцієнт співвідношення базової вартості земельної ділянки місця відселення до базової вартості земельної ділянки місця переселення, що визначається за формулою
           Км здв 
     Км = --------, де 
           Км здп 
Км здв - коефіцієнт, який характеризує місцезнаходження земельної ділянки в місці відселення;
Км здп - коефіцієнт, який характеризує місцезнаходження земельної ділянки в місці переселення.
Ці коефіцієнти визначаються трьома групами факторів і обчислюються за формулою
               Кмздв (Кмздп) = Км1 х Км2 х Км3, де 
Км1 - коефіцієнт, який враховує значення та статус населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення (додатки 5, 6, 7)**;
Км2 - коефіцієнт, який враховує містобудівну цінність території в межах населеного пункту (додаток 8)**;
Км3 - коефіцієнт, який враховує місцезнаходження земельної ділянки в межах економіко-планувальної зони (розраховується множенням окремих локальних коефіцієнтів місцезнаходження земельної ділянки в межах економіко-планувальної зони з урахуванням рентоутворювальних факторів (додаток 9))**;
К*жф - коефіцієнт, який враховує санітарно-побутові умови житлового фонду населеного пункту і визначається за формулою
                         Вп-Вв 
              Кжф = 1 - -------, де 
                          Вп 
Вп - інвентаризаційна вартість житлового фонду місця переселення, грн.;
Вв - інвентаризаційна вартість житлового фонду місця відселення, грн.
_______________
* При розрахунках грошової компенсації громадянам-спадкоємцям значення коефіцієнта приймається за 1.0.
** Коефіцієнти оцінки земельної ділянки визначаються згідно з Методикою грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.95 N 213 (213-95-п) , з урахуванням змін і доповнень до неї.

Додаток 1
до пункту 3 Методики визначення
розміру   грошової  компенсації
громадянам за втрачене нерухоме
майно   в   разі   самостійного
переселення   з    радіоактивно
забруднених територій
Погоджено
Голова (заступник голови)
________________________________
(назва районної
________________________________
державної адміністрації, міської
________________________________
ради народних депутатів)
___________ ____________________
(підпис)  (прізвище, ініціали)
"___" ________________ р.
М.П.

Акт оцінки

визначення розміру грошової компенсації гр.____________________ за 
втрачене нерухоме майно (житлові,  дачні,  садові будинки, гаражі, 
господарські будівлі та споруди на земельній ділянці, кооперативні 
квартири) на радіоактивно забрудненій території 
__________________________________________________________________ 
                      (місто, район, селище) 
__________________________________________________________________ 
     Експерт _____________________________________________________ 
                        (прізвище, ініціали, посада) 
встановив, що   розмір  грошової  компенсації  за  нерухоме  майно 
(житлові,  дачні,  садові будинки, гаражі, господарські будівлі та 
споруди на земельній ділянці, кооперативні квартири) 
__________________________________________________________________ 
становить _______________________________________________ гривень. 
                      (суму писати літерами) 
     Експерт _______________  ____________________________________ 
                 (підпис)               (ініціали, прізвище) 
__________________________________________________________________ 
__________________________________________________________________ 
 (вказуються підстави на право здійснення оцінки нерухомого майна) 
"___" ______________ р. 

Додаток 2
до пункту 8 Методики визначення
розміру   грошової  компенсації
громадянам за втрачене нерухоме
майно   в   разі   самостійного
переселення   з    радіоактивно
забруднених територій

Індекси зміни вартості будівництва за договірними цінами (Кі1)

Термін уведення об'єкта в експлуатацію Індекси зміни вартості будівництва за договірними цінами
До 1991 року 25050
1991 рік 11386
1992 рік I квартал 986
II квартал 708
III квартал 38554
IV квартал 200
1993 рік I квартал 83
II квартал 39
III квартал 10
IV квартал 2.6
1994 рік I квартал 1.4
II квартал 1.12
III квартал 1.0
IV квартал 1.0

Додаток 3
до пункту 8 Методики визначення
розміру  грошової   компенсації
громадянам за втрачене нерухоме
майно   в   разі   самостійного
переселення    з   радіоактивно
забруднених територій

Коефіцієнти індексації вартості об'єктів житлового фонду (Кі2)

Термін уведення об'єкта в експлу- атацію (1995 рік) Індекси зміни вартості будівництва за договірними цінами
I квартал 1.77
II квартал 1.3
III квартал 1.07
IV квартал 1.0

Додаток 4
до пункту 8 Методики визначення
розміру   грошової  компенсації
громадянам за втрачене нерухоме
майно   в   разі   самостійного
переселення   з    радіоактивно
забруднених територій

Коефіцієнти індексації вартості об'єктів житлового фонду (Кі3)

Термін уведення об'єкта в експлуатацію Індекси зміни вартості будівництва за договірними цінами
Уведених в експлуатацію за станом на 1 січня 1996 р., проіндексованих згідно з постановами Кабінету Міністрів від 09.03.95 N 163 і від 31.08.96 N 1024
1996 рік 1.29
I квартал 1.17
II квартал 1.09
III квартал 1.05
IV квартал 1.0

Додаток 5
до пункту 8 Методики визначення
розміру  грошової   компенсації
громадянам за втрачене нерухоме
майно   в   разі   самостійного
переселення    з   радіоактивно
забруднених територій

Коефіцієнти, які характеризують адміністративний статус населених пунктів та їх місце в системі розселення України

Типи міст за адміністративним статусом і народногосподарськими функціями Місце в системі розселення Чисельність населення (тис. осіб) Вели- чина коефі- цієнта
1. Міста обласного, районного підпорядкування. Переважно - центри адміністративних районів 2. Міста обласного, районного підпорядкування. Переважно - центри адміністративних районів 3. Міста обласного підпорядкування - багатогалузеві промислові або великі курортні центри, переважно - центри областей 4. Міста обласного підпорядкування - багатогалузеві промислові, а також адміністративні й культурні центри областей 5. Багатофункціональні міста обласного підпорядкування, крупні адміністративні, наукові, економічні й культурні центри, центри областей 6. Центри областей - багатофункціональні міста обласного підпорядкування - найкрупніші адміністративні, наукові, економічні й культурні центри 7. Столиця України - м.Київ Центри районних, низових систем розселення Центри районних систем розселення Центри обласних, а в окремих випадках - міжрайонних, районних систем розселення Центри обласних, а в окремих випадках - міжрайонних систем розселення Центри обласних систем розселення Центри міжобласних систем розселення 20-50 50-100 100-250 250-500 500-1000 Більше 1000 1,2 1,4 1,6 2,0 2,5 3,0 5,0
Примітка. Для населених пунктів з чисельністю населення до 20 тис. осіб значення коефіцієнта приймається за 1,0.

Додаток 6
до пункту 8 Методики визначення
розміру  грошової   компенсації
громадянам за втрачене нерухоме
майно   в   разі   самостійного
переселення    з   радіоактивно
забруднених територій

Коефіцієнти, які враховують місцезнаходження населених пунктів у приміських зонах великих міст

Чисельність населення міст-центрів (тис. осіб) Значення коефіцієнта
100-250 1.1
250-500 1.2
500-1000 1.3
1000 і більше 1.5

Додаток 7
до пункту 8 Методики визначення
розміру  грошової   компенсації
громадянам за втрачене нерухоме
майно   в   разі   самостійного
переселення    з   радіоактивно
забруднених територій

Коефіцієнти, які враховують місцезнаходження населених пунктів у зонах радіоактивного забруднення *

Розміщення населених пунктів у зонах радіоактивного забруднення Значення коефіцієнта
1. Зона гарантованого добровільного відселення 0.80
2. Зона посиленого радіоекологічного контролю 0.90
_______________
* Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 1991 р. N 106 (106а-91-п) "Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію Законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.93 N 217 (217-93-п) , та розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 14.09.91 N 245-р (245-91-р) , від 12.01.93 N 17-р (17-93-р) та від 27.01.95 N 37-р (37-95-р) .

Додаток 8
до пункту 8 Методики визначення
розміру   грошової  компенсації
громадянам за втрачене нерухоме
майно   в   разі   самостійного
переселення   з    радіоактивно
забруднених територій

Граничні значення коефіцієнтів, які враховують ступінь містобудівної цінності території в межах населених пунктів

Групи населених пунктів з чисельністю населення (тис. осіб) Граничні значення коефіцієнтів
максимальні мінімальні
від 20 чол. 1.5 0.75
від 20 до 50 2.0 0.50
від 50 до 100 2.5 0.40
від 100 до 150 3.0 0.35
від 250 до 500 3.5 0.30
від 500 до 1000 4.0 0.25
від 1000 до 2000 5.0 0.20
понад 2000 7.0 0.15
Примітка. Для населених пунктів з чисельністю населення до 20 тис. осіб значення коефіцієнта приймається за 1.0.

Додаток 9
до пункту 8 Методики визначення
розміру  грошової   компенсації
громадянам за втрачене нерухоме
майно   в   разі   самостійного
переселення    з   радіоактивно
забруднених територій

Локальні коефіцієнти місцезнаходження земельної ділянки в межах економіко-планувальної зони

Назва рентоутворюва- льних факторів Назва локальних коефіцієнтів Значення коефіці- єнтів
Функціонально- планувальні фактори Місцезнаходження земельної ділянки: у зоні пішохідної доступності до громадських центрів 1.04-1.20
у зоні магістралей підвищеного містоформувального значення 1.05-1.20
у зоні пішохідної доступності до швидкісного міського та зовнішнього пасажирського транспорту 1.04-1.15
у зоні пішохідної доступності до національних, зоологічних та дендрологічних парків-пам'яток садово-паркового мистецтва, ботанічних садів, заказників, заповідних урочищ, пам'яток природи, курортів, парків, лісопарків, лісів, зелених зон, пляжів 1.04-1.15
у прирейковій зоні (ділянка знаходиться або межує з відводом залізниці, має під'їзну залізничну колію) 1.04-1.10
Інженерно- інфраструктурні фактори Земельна ділянка межує з вулицею: без твердого покриття без централізованого водопостачання 0.90-0.95 0.90-0.95
без каналізації 0.90-0.95
без тепломережі 0.90-0.95
без централізованого газопостачання 0.90-0.95
Інженерно- геологічні фактори Місцезнаходження земельної ділянки: у межах території, що має нахил поверхні понад 20% 0.85-0.90
на грунтах з несучою спроможністю менше 1.0 кг/кв см при потужності понад два метри 0.85-0.95
у зоні залягання грунтових вод менше трьох метрів 0.90-0.95
у зоні затоплення паводком понад 4% забезпе- ченості (шар затоплення понад два метри) 0.90-0.95
у зоні значної заболоченості з грунтовим живленням, що важко осушується 0.90-0.95
у зоні небезпечних геологічних процесів (зсуви, карст, яружна ерозія - яри понад 10 м) 0.85-0.90
у намивних (насипних) територіях 1.02-1.07
Історико- культурні фактори Місцезнаходження земельної ділянки: у межах заповідної території 1.08-1.20
у зоні регулярної забудови 1.07-1.11
у зоні історичного ландшафту, що охороняється 1.06-1.12
у зоні охорони поодиноких пам'яток 1.06-1.12
Природно- ландшафтні фактори Місцезнаходження земельної ділянки: у межах території природоохоронного приз- начення (національних зоологічних та дендро- логічних парків, парків-пам'яток садово-пар- кового мистецтва, ботанічних садів, заказ- ників, заповідних урочищ, пам'яток природи) 1.07-1.11
у межах території оздоровчого призначення (курортів та округів санітарної охорони) 1.06-1.10
у межах території рекреаційного призначення (земель туризму та відпочинку, парків та зелених зон) 1.05-1.09
Санітарно- гігієнічні фактори Місцезнаходження земельної ділянки: у санітарно-захисній зоні 0.80-0.96
у водоохоронній зоні 1.02-1.05
у зоні обмеження забудови за ступенем забруднення атмосферного повітря 0.80-0.95
у зоні обмеження забудови за рівнем напруження електромагнітного поля 0.90-0.95
у зоні перевищення припустимого рівня шуму (від залізниці та аеродрому) 0.90-0.97
в ареалі забруднення грунтів (важкі метали) 0.90-0.95