ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
Л И С Т
10.11.2005 N 9877

Про порядок реєстрації релігійних організацій

На Ваше звернення щодо порядку легалізації релігійних організацій та включення даних про них до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - ЄДР) повідомляємо наступне.
Відповідно до вимог статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (755-15) (Закон про реєстрацію) установи та організації, зокрема, релігійні організації, для яких законом встановлені особливості державної реєстрації, набувають статусу юридичної особи лише з моменту їх державної реєстрації у порядку, встановленому цим Законом.
Отже, релігійні організації проходять легалізацію в порядку та в органах, визначених Законом України "Про свободу совісті та релігійні організації" (987-12) , після чого звертаються до державного реєстратора для включення їх до ЄДР та отримання свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи.
Держпідприємництво України листом від 12.07.2004 N 4690 (v4690563-04) через свої територіальні представництва надало роз'яснення державним реєстраторам щодо порядку включення до ЄДР установ і організацій, для яких окремими законами встановлені особливості державної реєстрації, згідно з якими для включення відомостей до ЄДР державному реєстратору надається заповнена реєстраційна картка за формою N 6 (zb802-04) , при цьому в картці заповнюються ті поля, що мають відношення до названих суб'єктів. В заповнену реєстраційну картку державний реєстратор вносить ідентифікаційний код (з переліку, отриманого від органу статистики) та вносить відомості реєстраційної картки до ЄДР. Плата за включення до ЄДР з таких суб'єктів не стягується. На підтвердження включення до реєстру оформлюється та видається свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи.
Організаційно-правові форми суб'єктів господарювання визначаються Класифікацією організаційно-правових форм господарювання (vb288217-94) Державного класифікатора України, затвердженою наказом Держспоживстандарту України від 28 травня 2004 року N 97 (v0097609-04) , яка розроблена відповідно до вимог Господарського кодексу України. Зазначеною Класифікацією визначена така організаційно-правова форма, як "релігійна організація".
Відповідно до Вимог щодо написання найменування юридичної особи або її відокремленого підрозділу, затверджених наказом Держпідприємництва України від 09.06.2004 N 65 (z0792-04) та зареєстрованих в Мін'юсті України 29.06.2004 за N 792/9391 (далі - Вимоги), юридична особа повинна мати своє найменування. У найменуванні юридичної особи зазначається її організаційно-правова форма та назва. Назва юридичної особи береться у лапки та зазначається безпосередньо після організаційно-правової форми суб'єкта господарювання.
Держпідприємництво України листом від 24.06.2005 N 5069 (v5069563-05) повідомило Державний комітет України у справах релігій про Вимоги щодо написання найменування релігійних організацій, підкреслюючи те, що чинне законодавство України не встановлює вимог щодо обов'язкового приведення у відповідність до зазначених Вимог найменування діючих релігійних організацій. Ці Вимоги стосуються юридичних осіб, що проходять державну реєстрацію як новостворені.
Оскільки включення відомостей до ЄДР та внесення змін до статуту діючих релігійних організацій здійснюється за тим найменуванням, яке юридична особа має на даний час, Держпідприємництвом України здійснено доопрацювання АРМу державного реєстратора з метою реалізації зазначеної вище можливості.
Для того, щоб отримати свідоцтво єдиного зразка з найменуванням, що зазначене в статуті релігійної організації, необхідно надати державному реєстратору заповнену реєстраційну картку за формою N 6 (zb802-04) , в полі "організаційно-правова форма" якої зазначити організаційно-правову форму юридичної особи (у Вашому випадку - релігійна організація), а в полі "назва юридичної особи" - повне найменування організації. При цьому АРМом реалізована можливість на свідоцтві про державну реєстрацію єдиного зразка роздрукувати словосполучення, зазначене в полі "назва юридичної особи".
При внесені змін до статуту релігійної організації з найменуванням, що існує на даний час, необхідно подати державному реєстратору заповнену реєстраційну картку за формою N 3, в полі "організаційно-правова форма" якої зазначити організаційно-правову форму, а в полі "назва юридичної особи" - повне найменування організації, зазначене у статуті.
Отже, вимоги державних реєстраторів щодо зміни найменування діючих релігійних організацій є безпідставними.
Щодо місця проведення державної реєстрації повідомляємо, що згідно із вимогами статті 5 Закону про реєстрацію (755-15) державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.
Враховуючи те, що Ваша релігійна організація знаходиться за міською адресою, Вам слід звернутися до державного реєстратора виконавчого комітету Мелітопольської міської ради за адресою: м. Мелітополь, вул. К.Маркса, 5.
Щодо форми власності релігійної організації повідомляємо, що статтею 41 Конституції України (254к/96-ВР) , яка, згідно зі статтею 8 цієї Конституції, має найвищу юридичну силу, та статтями 325, 326, 327 ЦКУ (435-15) визначаються тільки суб'єкти права приватної власності, державної власності та комунальної власності. При цьому відповідно до статті 41 Конституції України право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом, а відповідно до статті 325 ЦКУ суб'єктами права приватної власності є фізичні особи та юридичні особи.
Таким чином, відповідно до діючого законодавства, релігійна організація, як юридична особа, є суб'єктом права приватної власності.
Перший заступник Голови
К.Ващенко