ДЕРЖАВНА КОМІСІЯ З РЕГУЛЮВАННЯ РИНКІВ
ФІНАНСОВИХ ПОСЛУГ УКРАЇНИ
Л И С Т
12.03.2009 N 3446/07-6
Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України (далі - Держфінпослуг) розглянула <...> звернення <...> та повідомляє.
З метою зменшення ризиків по управлінню майном довірителів та на виконання вимог пункту 3.12 Ліцензійних умов провадження діяльності із залучення коштів установників управління майном для фінансування об'єкта будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю, які затверджено розпорядженням Держфінпослуг України від 24.06.2004 р. N 1225 (z0927-04) , ліцензіат має забезпечувати отримання чистого прибутку в такому розмірі, щоб сформувати резервний фонд у розмірі 25 відсотків від розміру статутного капіталу ліцензіата протягом п'яти років з моменту початку діяльності із залучення коштів установників.
Розмір щорічних відрахувань до резервного фонду передбачається установчими документами, але не може бути меншим п'яти відсотків суми прибутку товариства відповідно до статті 87 Господарського кодексу України (436-15) .
У бухгалтерському обліку в рядку 340, відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку N 2 "Баланс" (z0396-99) , затвердженого наказом Мінфіну України від 31.03.99 р. N 87 (z0391-99) , відображається і залишок (кредитове сальдо рахунку 43) - невикористаного резервного капіталу, а саме, наводиться сума резервів, створених відповідно до чинного законодавства або установчих документів за рахунок нерозподіленого прибутку підприємств.
Крім того, фінансові установи формують резерви для покриття ризиків неповернення основного боргу за кредитами, гарантіями, поруками, придбаними цінними паперами, іншими видами заборгованості, визнаними нестандартними відповідно до Методики, ствердженої розпорядженням Держфінпослуг України від 04.06.2004 р. N 912 (z0782-04) .
Ця Методика (z0782-04) встановлює порядок формування небанківськими фінансовими установами резерву для покриття ризиків неповернення основного боргу (далі - резерв) за кредитами, гарантіями, поруками, придбаними цінними паперами, іншими вилами заборгованості з метою підвищення надійності та стабільності фінансових установ, збереження реальної вартості фінансових активів та захисту інтересів клієнтів небанківських фінансових установ.
У бухгалтерському обліку в рядку 162 у формі N 1 "Баланс" (z0396-99) відображається залишок (кредитове сальдо рахунку 38 "Резерв сумнівних боргів") для покриття ризиків.
За кредитом рахунку 38 "Резерв сумнівних боргів" відображається створення резерву сумнівних боргів у кореспонденції з рахунками обліку витрат, за дебетом - списання сумнівної заборгованості в кореспонденції з рахунками обліку дебіторської заборгованості або зменшення нарахованих резервів у кореспонденції з рахунком обліку доходів.
Тому для розрахунку коефіцієнта платоспроможності, який відображає здатність ліцензіата своєчасно і в повному обсязі розраховуватися за своїми зобов'язаннями, що випливають із операцій грошового характеру та інше, повинні братися до уваги показники власного капіталу, резервного фонду та резерву сумнівних боргів ліцензіата по відношенню до майна, що перебуває в його управлінні та обліковується на окремому балансі.
У зв'язку з прийняттям Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення фінансових механізмів здійснення інвестицій у будівництво житла" від 18.12.2008 р. N 692-VI (692-17) Держфінпослуг будуть унесені відповідні зміни до нормативної бази щодо діяльності фінансових установ управителів ФФБ та ФОН.
Голова
В.Суслов
Надруковано:
"Будівельна бухгалтерія",
N 8, 04.2009 р.